Šiesta choroba
Čo je príčinou šiestej choroby?
Vyvolávateľom je vírus zo skupiny herpetických vírusov, nazývaný Herpes vírus typ 6 (preto šiesta choroba), občas aj typ 7. Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou cestou, hlavne kýchaním, rozprávaním, slinami. Inkubačná doba - teda čas od expozície vírusu do prepuknutia príznakov ochorenia je 6-15 dní, najčastejšie 10 dní. Ochorenie sa vyskytuje prevažne v jarných mesiacoch a môže prebiehať v drobných epidémiách. Ak dieťa raz ochorelo na túto chorobu, ostane mu na ňu celoživotná imunita. Vzhľadom na to, že sa jedná o benígne ochorenie s krátkym trvaním a jasným klinickým obrazom, nezvykne sa potvrdzovať infekcia pomocou laboratórnych vyšetrení. Nápomocné je vyšetrenie CRP, ktoré je nízke, svedčí pre vírusovú infekciu. Pri odbere krvného obrazu zistíme odchýlky v zložení bielych krviniek (relatívne vyššie hodnoty lymfocytov) a nižšie hodnoty krvných doštičiek.
Proti tomuto ochoreniu sa neočkuje.
Aké sú príznaky ochorenia?
- horúčka - prichádza náhle, býva vysoká a trvá najčastejšie 3 až 5 dní,
- vyrážka - v čase prudkého poklesu horúčky sa objaví drobno-škvrnitá až škvrnito-pupencová, ružová vyrážka (priemeru 2-5 mm) na trupe, ktorá sa ďalej šíri na krk a horné časti končatín, menej na tvár, vyrážka nesvrbí a pri zatlačení bledne, spravidla ustúpi do 2-3 dní,
- zdurenie lymfatických uzlín - hlavne krčných a šijových,
- iné príznaky: zápal hrdla, mierny kašeľ, mrzutosť, znížená chuť do jedla.
Aké sú komplikácie šiestej choroby?
- febrilné kŕče,
- dehydratácia, iné komplikácie sú veľmi ojedinelé.
Aká je liečba šiestej choroby?
Liečba je len symptomatická, podporná. Podanie antibiotik je zbytočné, môže vyvolať dojem alergie na antibiotikum pre vznik vyrážky. Najlepšou prevenciou kŕčov z horúčky je správna liečba horúčky a všeobecné opatrenia. Medzi nimi patrí:
- pokoj na posteli a voľný priedušný odev,
- príjem tekutín - uprednostňuje sa čaj, neperlivá minerálka, prípadne riedené ovocné šťavy izbovej teploty,
- fyzikálne metódy - umývanie hubou, zábaly, vlažná sprcha.
Liečba antipyretikami - lieky znižujúce horúčku - je indikovaná, ak telesná teplota prevyšuje 38°C. U detí sa predovšetkým odporúča podávanie paracetamolu a ibuprofenu. Dávkovanie týchto liekov je na informačnom letáčiku, ale presné dávkovanie podľa telesnej hmotnosti konzultujte lekárom!
V prípade šiestej choroby sú antibiotiká nevhodné, keďže ide o vírusové ochorenie.
Kedy treba vyhľadať lekára?
- · pretrvávajúce vysoké teploty napriek adekvátnej liečbe,
- · známky dehydratácie - dieťa odmieta tekutiny, jazyk je suchý, dieťa močí menej,
- · febrilné kŕče,
- s každou nejasnosťou a otázkou týkajúcou sa šiestej choroby!